Спеціалізована загальноосвітня школа № 7
Розробка
уроку англійської мови в 3 класі
на
тему: «Food. Fruit and Vegetables»
підготувала
вчитель
англійської мови
Третяченко
К. О.
3 клас
Тема: Food. Fruit and Vegetables.
Мета: практикувати у вживанні лексичні
одиниці з теми: jam, butter, oil, cheese, tea, coffee, meat, fish, cereal,
peas, cream, назви овочів та фруктів; закріплювати
вживання неозначеного артикля a (an) та
займенника some перед
злічуваними та незлічуваними іменниками назвами продуктів; розвивати
навички читання, діалогічного
мовлення, пам'ять увагу; виховувати ввічливість, охайність,
працьовитість.
Обладнання: комп’ютерна презентація, ілюстративний матеріал, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І Підготовка до сприймання іншомовного матеріалу.
1)
Привітання
T: Good morning, boys and girls!
Ps: The
bell has gone
We are all here too.
We are all in our places
With sun shining faces.
Good morning to you.
T: How are
you, pupils?
Ps: We are
fine. Thank you.
2) Повідомлення теми і
завдань уроку.
-
Let’s
fill in the words into the crosswords and find out the secret word which is the
theme of our lesson.
f
|
r
|
u
|
i
|
t
|
||||||
t
|
o
|
m
|
a
|
t
|
o
|
|||||
o
|
r
|
a
|
n
|
g
|
e
|
|||||
b
|
r
|
e
|
a
|
d
|
-
So,
what is the secret word? Yes, that’s right. The theme of our lesson is “Food.
Fruit and Vegetables.» Today we’ll practice our vocabulary on this topic, do
many other interesting tasks, play games and sing songs.
3)Уведення в іншомовну
атмосферу. Активізація вивчених лексичних одиниць.
А) Flashcards.
- The first
task is pretty simple. Look at the screen and name the fruit or vegetable we’d
learnt all together.
Учні дивляться на
екран і називають малюнки, що з’являються на екрані. Щоб зробити вправу
динамічнішою учні плескають двічі по колінах, третій раз у долоні і називають
слово.
b) Talking Veggies.
- Well done, children. But you scream so
loudly, that some vegetables heard you and come to visit us. Come on veggies,
stand up and come here. Ви
так голосно кричали, що овочі нас почули і прийшли провідати нас та трохи
розповісти про себе.
Tomato:
I'm round and red аnd juicy too.
Chop me for a salad, Or dump me in your stew! |
Onion:
Chop me and slice me
But keep water near. I sometimes get juicy And can bring on a tear! |
Carrot:
|
Pea:
I live in a pod
With so many others. I think I was born With one hundred brothers! |
Potato:
I've an eye for
perfection
To give you the
best.
Baked, mashed or
fried-
I'll pass the test!
|
Cabbage:
My head is quite
thick
So people tell me.
I guess that's the
reason
Grocery stores sell me!
|
Lettuce:
Hey, wait a minute!
If a salad you're fixin' I can stand alone. No need for the mixin'! |
Squash:
Some call me a game,
A game of good sport, But I'm really to eat As a side dish of sorts! |
Cauliflower:
I carry white
flowers
To break off and eat. I'm sometimes served raw, A nutritious snack treat! |
ІІ Робота над матеріалом уроку.
1.Розвиток навичок діалогічного мовлення. Парна робота. Складання
міні-діалогів.
-
Thank
you, dear vegetables. You may take your sits
-
Children,
do you like fruits? Do you like cherries, apples, orange, bananas? Why do you
like this fruits?
-
Попрацюйте
в парах і дізнайтеся, які фрукти любить ваш товариш і чому?
-
Work
in pairs and find out what fruit does your friend like and why?
-Do you like cherries?
-Yes, I do.
-Why do you like
cherries?
-Because cherries are
sweet.
2. Song “I like counting
fruit”
- We talked
about fruit and now let’s sing a song about it. Stand up, look at the screen
and let’s start our sining.
3. Розвиток навичок письма і
повторення правил вживання неозначеного артикля a(an).Поділ на групи.
- Let’s divide our class in 5 groups.
You have puzzles on your desks. You must find the pupils with the same puzzle
and make up it. Now you are the pupils of one team.
- Ми говорили про
овочі і фрукти, співали про них, слухали віршики. А зараз давайте перевіримо чи
запам’ятали ви як правильно пишуться ці слова.
- Do you know the spelling of these
words? I will give you an envelope with small cards. Your task is to make up
the words and stick them on the blackboard. Then you must find these fruit or
vegetables on this big plate and put it into the right basket. You must work in
groups now.
4. Активація
лексичних одиниць з теми «Meal»
- But we
eat not only fruit and vegetables. There are many other tasty things. Let’s
revise them. Look and name what you can see.
a) Flashcards
b) Game “Clap your hands if I am
right”
- Great.
Let’s play game. I’ll point and name the meal. You must clap hands if I am
wrong.
5. Розвиток навичок усного мовлення. Усна бесіда.
- We have three meals a day:
breakfast, dinner and supper. Let’s talk about them. Look at the screen.
- Look at
the clock. What time is it?
Ps: It’s 8
o’clock.
-
What
isthis boy doing?
Ps: He is
having breakfast.
-
What
do you like to eat for breakfast?
Ps: I like
… , …. ,… for breakfast.
-Look at
the next picture. Look at the clock.
What time is it?
Ps: It’s 12
o’clock.
-
What
is this boy doing?
Ps: He is
having dinner.
-
What
do you like to eat for dinner?
Ps: I like
… , …. ,… for dinner.
-Look at
the next picture. Look at the clock.
What time is it?
Ps: It’s 6
o’clock.
-
What
is this boy doing?
Ps: He is
having supper.
-
What
do you like to eat for supper?
Ps: I like
… , …. ,… for supper.
6. Аудіювання.
a) Pre-listening
activity.
Усна бесіда.
- Look, children. We have another
guest at our lesson. Do you remember him? Yes, this is Gogo. He is an
alien. He learns English too. Look he is
talking to us. Let’s read what is he talking about.
Учні читають:
-
Hello!
I am Gogo! How are you? I’m fine, but I am hungry, let’s eat!
-
Гуго
зголоднів і має намір приготувати для нас суп. Давайте подивимось, як він буде
це робити. Ми переглянемо мультфільм, після чого вам необхідно буде попрацювати
в парах і виконати завдання на картках.
b) While-listening activity.
- Під час
перегляду мультфільму підкресліть слова назви продуктів, які Гуго покладе в
суп.
c) After-listening
activity.
Учні працюють у
парах, після чого представляють результати своєї роботи.
IV Підсумок уроку.
1.
Домашнє завдання. Доповнити текст на картці і скласти рецепт
маминого супу.
2.
Підведення підсумків уроку,
оцінювання.
-
Do
you like our lesson? What was the most interesting at our lesson? What was the
most difficult for you today?
Урок позакласного читання
«Little Red Riding Hood»
для 3 класу
Мета: ввести нові лексичні одиниці: a wood, a woodcutter, a basket, a cake to see, to hear, to smell, to shout; повторити правила читання
буквосполучень: оо, sh, ou, ea; розвивати навички
читання та усного мовлення;
розвивати пам'ять, мислення, мовлення; прищеплювати інтерес до вивчення
англійської мови.
Обладнання: комп’ютер, комп’ютерна
презентація, відео «Little Red Riding Hood», ілюстративний
матеріал, роздатковий матеріал
(картки з текстом казки, вправи на читання, ляльки з паперу для інсценування казки), ляльковий театр.
Хід уроку
І.
Підготовка до сприймання іншомовного мовлення
1) Привітання
- Hello, children! I’m glad to see you.
2) Повідомлення теми і завдань уроку
- Today we have reading lesson. We’ll read, watch and
act out the interesting fairy-tale «Little Red Riding Hood» (1 слайд).
3) Уведення в іншомовну атмосферу.
Робота над скоромовкою. (2 слайд)
- Спочатку давайте підготуємо свої язички до англійського мовлення з
допомогою скоромовки.
- Look at the screen, listen and repeat: Little Mike can
ride a bike.
Учні декілька разів повторюють скоромовку за вчителем, з кожним разом
збільшуючи швидкість мовлення.
ІІ. Робота
над казкою
1) Введення
нових лексичних одиниць.
-We’ll meet some new words while reading the story.
Let’s learn these words. Look and repeat: a wood, a woodcutter, a basket, a cake, to see, to hear, to smell, to shout. (3-10 слайди)
Учні повторюють нові слова за вчителем.
2) Перегляд мультфільму
«Little Red Riding Hood»
-Before reading let’s watch a cartoon.
3) Повторення правил читання. (11 слайд)
А)Вчитель повторює разом з учнями правила читання поданих буквосполучень.
Учні читають стовпчики слів за вчителем
хором.
oo
hood
wood
look
book
moon
|
sh
she
sheep
shelf
dish
bush
|
ou
house
loud
mouth
shout
out
|
ea
eat
scream
read
leaf
cream
|
В) Гра “Captain Flint”
- Уявіть, що ми з вами на великому кораблі пливемо по морю англійських слів.
Для того, щоб нам дістатися до іншого берега треба правильно прочитати всі
слова. На кожному кораблі є капітан, що керує командою. Якщо капітан
помиляється, наш корабель тоне.
Один з учнів обирається капітаном. Він читає слова – учні повторюють, якщо
капітан помиляється, клас обирає нового капітана.
3) Читання
казки.
-And now let’s read the story.
Учні ланцюжком читають казку по реченню.
ІІІ.
Інсценізація казки з допомогою театру ляльок.
А) Підготовлені учні з допомогою ляльок інсценізують казку.
В) Виготовлення пальчикових ляльок
- А зараз я пропоную вам
відчути себе акторами. Ми зробимо з вами ляльок і розіграємо діалог Червоного
Капелюшка з Вовком.
- Take, please, such piece of paper and cut out the puppet.
Учні вирізають з паперу ляльок.
С) Розучування діалогу Червоного Капелюшка та Вовка.
- Let’s act out the dialogue between the Little Red Riding Hood and the
Wolf.
Вчитель розучує хором з дівчатами слова Червоного Капелюшка, а разом з
хлопцями слова Вовка.
D) Розігрування діалогу
в парах.
IV. Підсумок
уроку
1) Домашнє
завдання. Виготовити «пальчикову
ляльку» з улюбленої казки чи мультфільму.
2) Підведення
підсумків уроку, виставлення оцінок.
-Do you like our lesson? What was the most interesting?
What was the most difficult for you today?
Комментариев нет:
Отправить комментарий